• Jesus Revolution

    Jesus Revolution

    ★★★★

    In terms of filmmaking, this is quite cliché and overall weak. But is that really what matters? All that really matters in art is how much it impacts you, right? I was moved by this film.

    As someone who is Christian and interested in the hippie culture, I thought the premise of this movie was really interesting when I first heard about it. And it delivered. This is true Christianity. It's love, it's peace, it's truth.

    Maybe this movie isn't…

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

    Have been meaning to rewatch this for over a year.

    Still amazing, found it to be more thought-provoking having had my own (less dramatic) mental hospital experience.

  • Mirror

    Mirror

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “Words can’t really express a person’s emotions.”

    This quote has stuck with me since I rewatched Andrei Tarkovsky’s Mirror. It’s a fairly simple quote but nevertheless it’s quite true. I don’t know of any film that is similar to this. It follows no conventional narrative or structure, but rather floats around between different times and places as a “stream of consciousness”.

    One of the most interesting aspects of this film is its use of poetry. It's fitting, working well with…

  • Throne of Blood

    Throne of Blood

    ★★★★½

    Having read Macbeth now, I think I appreciate this more. Works well as an adaptation, also works well by itself. Changes enough to keep the central themes of Macbeth while not being a blank retelling.

  • Napoleon

    Napoleon

    ★★★★½

    I don't understand the hate it's been getting, really thought this one was fun and really well made.

  • Superbad

    Superbad

    ★★★★½

    ACAB??? What about Seth Rogan and Bill Hader????

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

    So funny, so witty, so great.

    One of, if not the best, satires ever made

  • The Rules of the Game

    The Rules of the Game

    ★★★★½

    At first I was having trouble deciphering the characters because there's so many and they are all French and it's black and white, but you figure out who's who on the way of the journey.

    Never thought a 1939 French film about a dinner party would be this crazy and chaotic.

    Way more fun than I was expecting.

  • Rebecca

    Rebecca

    ★★★½

    You might ask
    "Why did you watch this remake of the Hitchcock film?"
    Because my ex said I should
    And you might ask
    "Have you seen the original?"
    No
    And you might ask
    "Why are you talking to your ex?"
    Because I make bad life decisions

    Anyways I mean like...it wasn't really that bad. Like obviously the story was great and it didnt like mess up the way a lot of remakes do. I definitely need to watch the Hitchcock.

    Mrs. Danvers is a bitch.

  • Apocalypse Now

    Apocalypse Now

    ★★★★★

    Still so good, although I think I prefer the redux.

    Also I think this film has the best set design I've ever seen and it's really not close.

  • Rashomon

    Rashomon

    ★★★★½

    This film has stuck with me for a few days now.

    It approaches the ideas of truth, reality, bias and perspective in ways that I can't think of any other film doing. While most on Letterboxd seem to either believe that this is purely about the subjectivity of the truth in which everyone remembers the story differently OR that these four are simply lying, I think it's a combination. Think of when you tell someone a story that happened. Do…

  • The Night of the Hunter

    The Night of the Hunter

    ★★★★★

    Undoubtedly one of the best films I've ever seen, it's on the same level with other American classics such as Citizen Kane, The Godfather, and Sunset Boulevard.

    Robert Mitchum gives what I might consider a top 10 performance I've ever seen. Such a good movie.