dory has logged 124 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★½
Edit this entry  
22
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★½
Edit this entry  
09
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★½
Edit this entry  
02
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Blackfish

Blackfish

2013
×
Edit this entry  
12
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★½
Edit this entry  
11
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Atonement

Atonement

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★
Edit this entry  
28
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Edit this entry  
24
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Drive

Drive

2011
×
½
Edit this entry  
16
Mud

Mud

2012
×
Edit this entry  
06
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
Edit this entry  
04
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★
Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Edit this entry  
23
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
An Education

An Education

2009
×
★★
Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
05
The Heat

The Heat

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry