Sort by

charlie has logged 58 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holiday Joy

Holiday Joy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Siege of Jadotville

The Siege of Jadotville

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Short

The Big Short

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Passengers

Passengers

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Siege of Jadotville

The Siege of Jadotville

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Friend Request

Friend Request

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Footloose

Footloose

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
Read the review Edit this entry