Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Even the Wind Is Afraid

Even the Wind Is Afraid

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Poison for the Fairies

Poison for the Fairies

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Él

Él

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Best Friend's Birthday

My Best Friend's Birthday

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry