Sort by

Charlie has logged 768 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Unconditional

Unconditional

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Summer in February

Summer in February

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Playing for Keeps

Playing for Keeps

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Anna and the King

Anna and the King

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
*batteries not included

*batteries not included

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Machete

Machete

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fierce Creatures

Fierce Creatures

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Horton Hears a Who!

Horton Hears a Who!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
Read the review Edit this entry  
24
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Butler

The Butler

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Tale of Despereaux

The Tale of Despereaux

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
28 Days

28 Days

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Miracle

Big Miracle

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★
Read the review Edit this entry