Sort by

charlie has logged 209 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
21
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Billy Star

Billy Star

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
Edit this entry  
12
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Read the review Edit this entry  
10
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
Read the review Edit this entry  
01
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
New York, I Love You

New York, I Love You

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry