Charlie has logged 172 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
Read the review Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas at Pee Wee's Playhouse

Christmas at Pee Wee's Playhouse

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★
Edit this entry  
16
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Edit this entry  
13
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Godless

Godless

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
Edit this entry  
27
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Rider

The Rider

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Exit 12

Exit 12

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Everything You Wanted to Know About Sudden Birth (but were afraid to ask)

Everything You Wanted to Know About Sudden Birth (but were afraid to ask)

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Something to Remember

Something to Remember

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Golden Legend

The Golden Legend

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Take Me To Prom

Take Me To Prom

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Butter Lamp

Butter Lamp

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Accordion

The Accordion

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Breakfast

Black Breakfast

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry