• Licorice Pizza

    ★★

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Harold and Maude

    ★★★★★

  • Mystery Train

    ★★★★

  • Sweet Sweetback's Baadasssss Song

    ★★★½

  • Almost Famous

    ★★★★

  • Dune

    ★★

  • Claudine

    ★★★½

  • Le Samouraï

    ★★½

  • Shame

    ★★★★

  • Nine 1/2 Weeks

    ★★½

  • Secrets & Lies

    ★★★★

  • The Starling

  • Raging Bull

    ★★½

  • News from Home

    ★★

  • Perfect Blue

    ★★★½

  • Black Swan

    ★★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★★