c has logged 43 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Okja

Okja

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
18
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Troy

Troy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
50/50

50/50

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry