RSS feed for CharlotteDixon
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Last Christmas

    ★★★

  • Tall Girl

    ★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Ready or Not

    ★★

  • The Lion King

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★

  • The Silence

    ★★

  • The Disappearance of Madeleine McCann

    ★★

  • Happy Death Day 2U

    ★★

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

    ★★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Dumplin'

    ★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★★½

  • Bird Box

    ★★★

  • Sierra Burgess Is a Loser

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Cam

    ★½

  • Skyscraper

    ★★★★

  • The First Purge

    ★★½

  • Tau

    ★★½

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★★½

  • Incredibles 2

    ★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★★★

  • Adrift

    ★★★½

  • The Kissing Booth

    ★★

  • Life of the Party

  • Deadpool 2

    ★★★½

  • Bao

    ★★★

  • Dude

    ★★½

  • I Feel Pretty

    ★★½

  • 10x10

  • Rampage

    ★★★

  • Unfriended: Dark Web

    ★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • The Strangers: Prey at Night

    ★★★

  • Tomb Raider

    ★★★★★

  • Game Night

    ★★★

  • Level 16

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Red Sparrow

    ★★★★

  • Russia's War on Women

    ★★★★

  • Stacey Dooley Investigates: Second Chance Sex Offenders

    ★★★★

  • The Open House

    ★½

  • Maze Runner: The Death Cure

    ★★★★★

  • Black Mirror: Crocodile

    ★★★★★

  • Black Mirror: Black Museum

    ★★★★★

  • Black Mirror: Hang the DJ

    ★★★

  • Black Mirror: Metalhead

    ★½

  • Black Mirror: Arkangel

    ★★★★

  • Black Mirror: USS Callister

    ★★★½

  • Ratburger

    ½

  • Russell Howard: Recalibrate

    ★★★

  • The Greatest Showman

    ★★★★★

  • Wonder

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★½

  • November First

  • Jigsaw

    ★★★

  • Jack Whitehall: At Large

    ★★★★★

  • Demi Lovato: Simply Complicated

    ★★★★

  • Wonder Wheel

    ★★★

  • The Babysitter

    ★★★★

  • Happy Death Day

    ★★★½

  • The Snowman

    ★★½