Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Grief of Others

The Grief of Others

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Better Living

Better Living

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Box

The Box

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Somebody Take the Wheel

Somebody Take the Wheel

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Meadowland

Meadowland

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Do Not Feed The Pigeons

Do Not Feed The Pigeons

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Desert Blue

Desert Blue

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★½
Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
And Breathe Normally

And Breathe Normally

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Birds

Birds

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Catch and Release

Catch and Release

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tiptoes

Tiptoes

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
08
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry