Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gulliver's Travels

Gulliver's Travels

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Endless

The Endless

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Plus One

Plus One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Little Mermaid II: Return to the Sea

The Little Mermaid II: Return to the Sea

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry