• Mulan

    Mulan

    ★★½

    I actually loved this so much

  • The Imitation Game

    The Imitation Game

    ★★★★

    And to think I used to dream of working for MI6 🤢

  • Atonement

    Atonement

    ★★★★½

    Decided to rewatch this because fuck me, right?

  • Gulliver's Travels

    Gulliver's Travels

    ★★★½

    This film is just deLIGHTful!

  • The Endless

    The Endless

    ★★½

    Absolute chaos. Long live Mike and Chris!!!!

  • Muppet Treasure Island

    Muppet Treasure Island

    ★★★★

    I’m so sad I never saw this as a kid, I’d have loved it so much

  • Sleeping Beauty

    Sleeping Beauty

    ★★★★

    Make it pink!

  • The Muppet Movie

    The Muppet Movie

    ★★★★

    Wonderful

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    ★★★½

    We love a dream wedding and honeymoon

  • The Aristocats

    The Aristocats

    ★★★★

    I haven’t seen this film for YEARS and I totally forgot it’s a film that just keeps on giving. We Stan Geooorrrrshe

  • The Wicker Man

    The Wicker Man

    ★★★½

    I do love me some naked chaos and young Sir Christopher Lee

  • Diary of a Wimpy Kid

    Diary of a Wimpy Kid

    ★★★

    Far funnier than I remember. Big up OG cast forever, proper fetus Gregg is adorbs