Sort by

charulata has logged 156 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★
Edit this entry  
31
Hasee Toh Phasee

Hasee Toh Phasee

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
A Walk with Johnny Guitar

A Walk with Johnny Guitar

1996
×
Edit this entry  
21
Hit 2 Pass

Hit 2 Pass

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Band Baaja Baaraat

Band Baaja Baaraat

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Barren Illusion

Barren Illusion

1999
×
★★★
Edit this entry  
15
Lady Oscar

Lady Oscar

1979
×
★★★½
Edit this entry  
15
Highway

Highway

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Courtship of Eddie's Father

The Courtship of Eddie's Father

1963
×
★★★½
Edit this entry  
13
Break of Day

Break of Day

1980
×
Edit this entry  
13
Eyes of the Spider

Eyes of the Spider

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Four Horsemen of the Apocalypse

The Four Horsemen of the Apocalypse

1962
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
Edit this entry  
07
Haider

Haider

2014
×
Edit this entry  
07
Shadow on the Snow

Shadow on the Snow

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
Other Men's Women

Other Men's Women

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Me and My Gal

Me and My Gal

1932
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Useful Life

A Useful Life

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Midnight After

The Midnight After

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Women Who Flirt

Women Who Flirt

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Edit this entry  
30
Step Up All In

Step Up All In

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
John & Jane

John & Jane

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
Edit this entry  
29
The Last Day of Summer

The Last Day of Summer

1958
×
★★★
Edit this entry  
29
The Sandpiper

The Sandpiper

1965
×
★★★
Edit this entry  
28
From the East

From the East

1993
×
Edit this entry  
27
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Penance

Penance

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Parking

Parking

1985
×
Edit this entry  
22
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jacquot

Jacquot

1991
×
Edit this entry  
21
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
20
I'm Hungry, I'm Cold

I'm Hungry, I'm Cold

1984
×
Edit this entry  
19
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Doli Goes Home

Doli Goes Home

1986
×
★★½
Edit this entry  
17
News from Home

News from Home

1976
×
Read the review Edit this entry  
16
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Code Blue

Code Blue

2011
×
★½
Edit this entry  
15
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The Chinese Feast

The Chinese Feast

1995
×
★★★½
Edit this entry  
15
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Where the Boys Are

Where the Boys Are

2009
×
★★★½
Edit this entry