Sort by

charulata has logged 39 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Edit this entry  
30
Step Up All In

Step Up All In

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
John & Jane

John & Jane

2005
×
★★★
Edit this entry  
29
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
Edit this entry  
29
The Last Day of Summer

The Last Day of Summer

1958
×
★★★
Edit this entry  
29
The Sandpiper

The Sandpiper

1965
×
★★★
Edit this entry  
28
From the East

From the East

1993
×
Edit this entry  
27
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Penance

Penance

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Parking

Parking

1985
×
Edit this entry  
22
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jacquot

Jacquot

1991
×
Edit this entry  
21
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
20
I'm Hungry, I'm Cold

I'm Hungry, I'm Cold

1984
×
Edit this entry  
19
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
18
Doli Goes Home

Doli Goes Home

1986
×
★★½
Edit this entry  
17
News from Home

News from Home

1976
×
Read the review Edit this entry  
16
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Code Blue

Code Blue

2011
×
★½
Edit this entry  
15
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The Chinese Feast

The Chinese Feast

1995
×
★★★½
Edit this entry  
15
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Where the Boys Are

Where the Boys Are

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Love in a Puff

Love in a Puff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Himalaya Singh

Himalaya Singh

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Valiant Ones

The Valiant Ones

1975
×
Edit this entry  
09
Legend of the Mountain

Legend of the Mountain

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
Edit this entry  
06
Shadow Kill

Shadow Kill

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rapado

Rapado

1992
×
★★★
Edit this entry  
06
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Le Révélateur

Le Révélateur

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Ha Ha Ha

Ha Ha Ha

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Whisky

Whisky

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★
Edit this entry  
01
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blind

Blind

2014
×
★★★
Edit this entry