RSS feed for Chase
  • 1917

    1917

    ★★★½

    Technically, it's remarkable — immersive and immense, putting us on the frontlines of war. But character & story take a backseat to technique, muddying much of its emotional heft.

  • Cats

    Cats

    The absurdity of it is fun for about 10 mins, then the reality of its incoherent, sloppily rendered, bafflingly misjudged execution sets in. Not only nightmarish, but boring.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★½

    The world the Safdies build is an engrossing one – frantic, brutal, and nerve-shredding – but it’s also an exhausting experience, teetering on shrill. Should’ve been shorter.

  • Bombshell

    Bombshell

    ★★½

    Can’t decide if it wants to be a biting satire or an earnest rallying cry so instead, ends up acting as more of a voyeur, never digging in or adding to the conversation.

  • Waves

    Waves

    ★★★½

    Shultz’s bold artistry elevates this two-act domestic drama beyond its narrative shortcomings – the first half’s chaos & crescendo leading to a more human & haunting second

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

    Like bad fan fiction, it’s desperate to please, insisting on connecting every dot in the SW universe, resulting in a hurried, soulless, and pandering finale.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★

    At times, Gerwig’s playful use of structure can get a bit fussy, but when it works, the movie is euphoric – sweeping and warm, rich in feeling, and bursting with life.

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★

    Attempts to add to the lore of the first, but somehow manages to be both predictable & overplotted. The animation is breathtaking but the storytelling is missing its magic

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    Simply perfect. An intoxicating, incendiary piece of art and masterclass in acting, cinematography, and storytelling. A movie that belongs in a museum

  • Dark Waters

    Dark Waters

    ★★½

    Frustratingly mediocre. Haynes misses the mark here, borrowing heavily from better legal thrillers and lacking the urgency or nuance needed to do such a story justice.

  • Honey Boy

    Honey Boy

    ★★★½

    Like an act of healing, LaBeouf’s script is specific and introspective, but it’s Har'el’s delicate touch that breathes life into it, helping it rise above standard sob story.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★

    A painful, cathartic confessional, Baumbach’s knack for naturalism adding such weight to every moment of ugly rage, and clarity to the calm that follows.