nicole has logged 198 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Ice Princess

Ice Princess

2005
×
★★
Edit this entry  
27
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★½
Edit this entry  
26
My Mom is a Character 3

My Mom is a Character 3

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Matilda

Matilda

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Divaldo: O Mensageiro da Paz

Divaldo: O Mensageiro da Paz

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Kardec

Kardec

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Runaway Jury

Runaway Jury

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Monica and Friends: Lessons

Monica and Friends: Lessons

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry