Sort by

Charlie has logged 190 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The V.I.P.s

The V.I.P.s

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Passport to Pimlico

Passport to Pimlico

1949
×
★★★½
Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★
Edit this entry  
22
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★
Edit this entry  
21
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Cruel Sea

The Cruel Sea

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Brief Encounter

Brief Encounter

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
17
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Edit this entry  
16
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blue Weekend

Blue Weekend

2021
×
Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Aloha

Aloha

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★½
Edit this entry  
24
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Sound of 007

The Sound of 007

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★
Edit this entry  
01
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Read the review Edit this entry