RSS feed for CheddarGoblin

CheddarGoblin has logged 433 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
It

It

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Alligator

Alligator

1980
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Reef

The Reef

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dr. Phibes Rises Again

Dr. Phibes Rises Again

1972
×
★★★
Edit this entry  
11
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★
Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Plague of the Zombies

The Plague of the Zombies

1966
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Killing Ground

Killing Ground

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Edit this entry  
03
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Survivalist

The Survivalist

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Bad Ronald

Bad Ronald

1974
×
★★★½
Edit this entry  
01
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Night School

Night School

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Cold Weather

Cold Weather

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
Edit this entry  
24
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Edit this entry