RSS feed for CheddarGoblin

CheddarGoblin has logged 40 entries for music films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Yo! My Saint

Yo! My Saint

2018
×
Edit this entry  
17
7:35 in the Morning

7:35 in the Morning

2003
×
Edit this entry  
27
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Goddess of Spring

The Goddess of Spring

1934
×
Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
After the Screaming Stops

After the Screaming Stops

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
Edit this entry  
24
You Can't Do That! The Making of 'A Hard Day's Night'

You Can't Do That! The Making of 'A Hard Day's Night'

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Decline of Western Civilization Part III

The Decline of Western Civilization Part III

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
26
Tales of Beatrix Potter

Tales of Beatrix Potter

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bugsy Malone

Bugsy Malone

1976
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★
Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
25
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The King and I

The King and I

1956
×
★★★
Edit this entry  
25
Heavy Trip

Heavy Trip

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
16
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Edit this entry  
12
20.000 Days on Earth

20.000 Days on Earth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★★
Edit this entry  
08
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Hairspray

Hairspray

1988
×
Edit this entry  
14
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry