RSS feed for CheddarGoblin

CheddarGoblin has logged 117 entries for romance films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★
Edit this entry  
15
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★½
Edit this entry  
22
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Child

The Child

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Luz

Luz

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Baron of Arizona

The Baron of Arizona

1950
×
★★★½
Edit this entry  
15
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Edit this entry  
13
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Yella

Yella

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
18
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Edit this entry  
09
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
25
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★½
Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★½
Edit this entry  
11
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Edit this entry  
08
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Edit this entry  
22
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Billy Liar

Billy Liar

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
07
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry