Highest rated films

  • The Wailing

    ★★★★½

  • Creepy

    ★★★★½

  • I Am Not a Serial Killer

    ★★★½

  • The Autopsy of Jane Doe

    ★★★

  • Blair Witch

    ★★★

  • The Alchemist Cookbook

    ★★★

  • The Blackcoat's Daughter

    ★★★★½

  • A Christmas Tale

    ★★★★½

  • Let the Right One In

    ★★★★

  • Cronos

    ★★★★

  • The Beyond

    ★★★★

  • [REC]²

    ★★★★

  • Rabid

    ★★★★

  • Silent Night, Deadly Night

    ★★★★

  • Rare Exports: A Christmas Tale

    ★★★★

  • Dead & Buried

    ★★★★

  • Them

    ★★★★

  • The Day of the Beast

    ★★★★

  • Treevenge

    ★★★★

  • Pod

    ★★★★

  • Gremlins

    ★★★½

  • Krampus

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 59 Films watched
  • 4.9 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Pod

Nov 26

Last Film

New Year's Evil

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
52 films
Thriller
30 films
Comedy
14 films
Mystery
13 films
Drama
10 films
Fantasy
9 films
Sci Fi
5 films
Action
3 films
Family
2 films
Crime
2 films
USA
38 films
Canada
9 films
UK
4 films
Spain
3 films
France
3 films
Japan
2 films
Norway
2 films
Germany
2 films
Italy
2 films
Sweden
2 films
English
46 films
Spanish
7 films
German
6 films
Italian
3 films
Japanese
3 films
Polish
1 film
Romanian
1 film
Russian
1 film
Dutch
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 93

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

CheddarGoblin’s most liked review

From Beyond

★★★★

It's a rare movie that will prompt me to say, "This is fucking awesome," out loud, in a room with zero other people in it.

More reviews

CheddarGoblin’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Let the Right One In
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

The Gingerdead Man
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Rogue One: A Star Wars Story
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

A Cadaver Christmas
Average weighted rating:

2.8

Films CheddarGoblin watched in 2016

  • New Year's Evil
  • Sing
  • Darling
  • Silent Night, Deadly Night Part 2
  • The Alchemist Cookbook
  • Rabid
  • A Cadaver Christmas
  • Elves
  • The Wailing
  • Black Christmas
  • Blair Witch
  • The Curse of the Cat People
  • Ghost
  • The Autopsy of Jane Doe
  • The Day of the Beast
  • P2
  • Rare Exports: A Christmas Tale
  • Silent Night
  • Creepy
  • Silent Night, Bloody Night
  • A Christmas Tale
  • All Through the House
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Santa's Slay
  • The Conjuring 2
  • Silent Night, Deadly Night
  • Dead End
  • The Gingerdead Man
  • Cronos
  • Sully
  • Cold Prey
  • The Dead Zone
  • A Christmas Horror Story
  • 31
  • Treevenge
  • The Children
  • Krampus
  • Cigarette Burns
  • Christmas Evil
  • I Am Not a Serial Killer
  • Night of the Comet
  • The Poughkeepsie Tapes
  • Jack Frost
  • Dead & Buried
  • Them
  • Saint
  • Gremlins
  • Black Christmas
  • The Mind's Eye
  • The Blackcoat's Daughter
  • The Collector
  • Nekromantik
  • [REC]²
  • Let the Right One In
  • A Nightmare on Elm Street
  • The Beyond
  • Moana
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Pod

World Map

Highly rated films CheddarGoblin is yet to see

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • Martírio
  • Aquarius
  • Cameraperson
  • A Silent Voice

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more