Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • It

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★★½

  • It Comes at Night

    ★★★★½

  • Brawl in Cell Block 99

    ★★★★½

  • Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★★

  • Inside

    ★★★★★

  • Black Sabbath

    ★★★★★

  • The Abominable Dr. Phibes

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • Children of Men

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

  • Edward Scissorhands

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 433 Films watched
  • 36.1 Average per month
  • 8.3 Average per week

Milestones

First Film

Night of the Living Dead

Jan 1

Most Watched

It

twice

Suspiria

twice

Get Out

twice

Last Film

The Day the Earth Stood Still

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
283 films
Thriller
164 films
Drama
126 films
Comedy
88 films
Mystery
77 films
Sci Fi
74 films
Action
52 films
Crime
35 films
Fantasy
34 films
Adventure
27 films
USA
288 films
UK
63 films
Italy
38 films
France
33 films
Canada
28 films
Germany
21 films
Spain
12 films
Japan
10 films
Australia
10 films
Ireland
5 films
English
372 films
Italian
42 films
Spanish
31 films
French
30 films
German
29 films
Russian
12 films
Japanese
10 films
Cantonese
7 films
Latin
5 films
Portuguese
5 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 74

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

CheddarGoblin’s most liked review

What Have You Done to Solange?

★★★★

Next time I watch a movie on a plane, I'll probably pick a film with fewer knife-rapes.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Bye Bye Man
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Jack Attack
Average weighted rating:

3.4

Films CheddarGoblin watched in 2017

  • The Day the Earth Stood Still
  • The Shape of Water
  • Cat People
  • Edward Scissorhands
  • Happy Death Day
  • The Lure
  • It
  • Suspiria
  • Alligator
  • The Invitation
  • Big Trouble in Little China
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • The Untamed
  • Demon Seed
  • Sweet Virginia
  • Colossal
  • Better Watch Out
  • Naked
  • Dawson City: Frozen Time
  • The Limehouse Golem
  • Columbus
  • The Age of Innocence
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Reef
  • The Long Goodbye
  • Wheelman
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Dr. Phibes Rises Again
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • Suburban Gothic
  • Dunkirk
  • The Plague of the Zombies
  • Gremlins
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Killing Ground
  • Spielberg
  • To Live and Die in L.A.
  • Come and See
  • The Survivalist
  • Bad Ronald
  • Femme Fatale
  • Maps to the Stars
  • Rolling Thunder
  • Night School
  • Stroszek
  • Cold Weather
  • Halloween
  • Coco
  • Phantasm
  • A Tale of Two Sisters
  • The Wicker Man
  • Inside
  • The Beyond
  • The Duellists
  • Radius
  • Super Dark Times
  • The Elephant Man
  • Them!
  • Wind River
  • Blue Valentine
  • Logan Lucky
  • Brawl in Cell Block 99
  • Good Time
  • Shame
  • Werner Herzog Eats His Shoe
  • Jackie
  • Patton Oswalt: Annihilation
  • Trick or Treat
  • The Masque of the Red Death
  • The Little Shop of Horrors
  • Liquid Sky
  • The Sentinel
  • Abbott and Costello Meet the Invisible Man
  • The Island of Dr. Moreau
  • Nosferatu the Vampyre
  • The Ruins
  • The Last Man on Earth
  • Three… Extremes
  • Creep 2
  • Night of the Demon
  • House
  • Vamp
  • Planet Terror
  • Vanishing Waves
  • Maniac
  • The Wizard of Gore
  • Noroi: The Curse
  • Of Unknown Origin
  • Apaches
  • The Abominable Dr. Phibes
  • Creepozoids
  • The Entity
  • Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • Dark Waters
  • Repulsion
  • The Babysitter
  • The Ghost & Mr. Chicken
  • My Life as a Zucchini
  • Drag Me to Hell
  • Goat Witch
  • Anguish
  • Troll 2
  • The Fan
  • Diabolique
  • Zombie Ass: Toilet of the Dead
  • 2048: Nowhere to Run
  • 2036: Nexus Dawn
  • Blade Runner: Black Out 2022
  • Cujo
  • Roadgames
  • Jack Attack
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • Abbott and Costello Meet Frankenstein
  • Inland Empire
  • Headless
  • Martin
  • Linnea Quigley's Horror Workout
  • Abbott and Costello Meet the Mummy
  • Gerald's Game
  • The Burning
  • Split Image
  • Hunt for the Wilderpeople
  • A Ghost Story
  • Paris, Texas
  • Zodiac
  • The Adjuster
  • Vanishing Point
  • Personal Shopper
  • Hidden Figures
  • They Live
  • Superbad
  • mother!
  • The Devil's Backbone
  • Birth
  • Sisters
  • The Funhouse
  • Nocturnal Animals
  • It
  • Free Fire
  • Twilight Zone: The Movie
  • Marc Maron: Too Real
  • Straight Time
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Alice Sweet Alice
  • Body Double
  • Children of Men
  • The Nice Guys
  • The Driver
  • Basket Case
  • Roar
  • Rejected
  • House on Haunted Hill
  • The Changeling
  • Day of the Woman
  • Gremlins 2: The New Batch
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • The House That Dripped Blood
  • The Wraith
  • Lake Bodom
  • De Palma
  • The Transfiguration
  • It's Alive
  • Carrie
  • Slime City
  • Blow Out
  • Hatchet
  • It Stains the Sands Red
  • Short Night of Glass Dolls
  • Bill Burr: Walk Your Way Out
  • Louis C.K.: 2017
  • Altered States
  • The Red Queen Kills Seven Times
  • What Have You Done to Solange?
  • Hatchet for the Honeymoon
  • Dressed to Kill
  • Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Kuso
  • The Girl Who Knew Too Much
  • All the Colors of the Dark
  • Dawn of the Dead
  • Five Dolls for an August Moon
  • A Lizard in a Woman's Skin
  • Inferno
  • Zygote
  • Spasmo
  • Spider-Man: Homecoming
  • Phenomena
  • Blood and Black Lace
  • Strip Nude for Your Killer
  • Torso
  • The House by the Cemetery
  • Dig Two Graves
  • T2 Trainspotting
  • [REC]³ Genesis
  • The Return of the Living Dead
  • Killer Klowns from Outer Space
  • Baby Driver
  • Dead Heat
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Baskin
  • Okja
  • Sleep Tight

See all 433

World Map

Highly rated films CheddarGoblin is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Adventure Time: Islands
  • Saturation
  • Chris Gethard: Career Suicide

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more