Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★½

  • Mandy

    ★★★★½

  • Thunder Road

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • The Searchers

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 493 Films watched
  • 41.1 Average per month
  • 9.5 Average per week

Milestones

First Film

Total Recall

Jan 1

Most Watched

The Death of Stalin

twice

The Ballad of Buster Scruggs

twice

The African Queen

twice

Hereditary

twice

Blade Runner 2049

twice

Last Film

King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
205 films
Drama
196 films
Thriller
146 films
Comedy
98 films
Sci Fi
75 films
Action
70 films
Crime
60 films
Mystery
56 films
Adventure
55 films
Fantasy
38 films
USA
353 films
UK
87 films
France
45 films
Canada
29 films
Spain
23 films
Germany
21 films
Italy
19 films
Belgium
9 films
Mexico
8 films
Sweden
8 films
English
440 films
Spanish
53 films
French
41 films
German
29 films
Italian
27 films
Japanese
10 films
Russian
10 films
Chinese
6 films
Portuguese
6 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 204

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

CheddarGoblin’s most liked review

Häxan

★★★★½

Women giving birth to demons, monk whipping, babies and cat feces being eaten, and witches queueing up to kiss the Devil on his literal asshole. Seems a lot to ask of moviegoers in 1922.

More reviews

CheddarGoblin’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Gotti
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The First Wave

Films CheddarGoblin watched in 2018

  • King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen
  • Cold War
  • Possum
  • Support the Girls
  • Beast
  • The Favourite
  • The Death of Stalin
  • Fahrenheit 11/9
  • Halloween
  • The Sisters Brothers
  • Thunder Road
  • Zombie Flesh Eaters
  • Aquaman
  • The Blackcoat's Daughter
  • Minding the Gap
  • Zama
  • Blood Rage
  • Bad Times at the El Royale
  • Phantasm
  • Roma
  • Judgment at Nuremberg
  • First Man
  • Stop Making Sense
  • Ride Lonesome
  • The Window
  • It's a Wonderful Life
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Buried
  • Private Life
  • Eighth Grade
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Devil Fetus
  • A Simple Favor
  • Secret Honor
  • The Lost Weekend
  • Holiday Inn
  • The Passionate Friends
  • Dangerous Liaisons
  • Insomnia
  • Blindspotting
  • Paterno
  • Margaret
  • Searching
  • The Dundee Project
  • The Predator
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Predator
  • The World Is Yours
  • The Stunt Man
  • RoboCop
  • The Man Who Fell to Earth
  • The Clovehitch Killer
  • Dead or Alive
  • 78/52
  • The Christmas Carol
  • Meek's Cutoff
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Hills Have Eyes
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Top Secret!
  • Little Dieter Needs to Fly
  • Cam
  • The Best Years of Our Lives
  • His Girl Friday
  • Close-Up
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Woyzeck
  • Plan 9 from Outer Space
  • Filmworker
  • The Asphalt Jungle
  • The Most Dangerous Game
  • 20.000 Days on Earth
  • Bringing Up Baby
  • The Omega Man
  • Steamboat Bill, Jr.
  • Mikey and Nicky
  • Devil
  • The Heartbreak Kid
  • Paper Moon
  • The Stuff
  • My Man Godfrey
  • Charade
  • Trog
  • Ed Wood
  • Opening Night
  • Oliver!
  • My Best Fiend
  • Suspiria
  • Madeline's Madeline
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Three Identical Strangers
  • Black Sabbath
  • The Vanishing
  • Island of Terror
  • Madhouse
  • Prevenge
  • The Old Dark House
  • The Invisible Man
  • The Cleanse
  • Aliens
  • Alien
  • Death Bed: The Bed That Eats
  • Whistle and I'll Come to You
  • Await Further Instructions
  • The First Wave
  • Quatermass and the Pit
  • The Pit
  • Eight Legged Freaks
  • Shrew's Nest
  • The Comedy of Terrors
  • Island of Lost Souls
  • Captain Kronos: Vampire Hunter
  • Mad Monster Party?
  • Dracula
  • The Haunted Palace
  • The Night Eats the World
  • The Devil Rides Out
  • Alucarda
  • House of Usher
  • Scarecrows
  • The Nightmare
  • Nocturne
  • Hocus Pocus
  • The Wolf Man
  • The Witch in the Window
  • At Midnight I'll Take Your Soul
  • Bride of Re-Animator
  • Slugs
  • White Zombie
  • Antropophagus
  • Rubber
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • Burnt Offerings
  • Frankenstein
  • The Haunted Castle
  • Häxan
  • The Night Stalker
  • Vampyros Lesbos
  • The Birds
  • Do No Harm
  • Demon Wind
  • Apostle
  • Terrified
  • The Raven
  • Onibaba
  • The Devil and Father Amorth
  • Let Me In
  • Mom and Dad
  • Dead of Night
  • The Manitou
  • Dolls
  • Body Melt
  • The Nightmare
  • The Blood on Satan's Claw
  • Halloween Safety (Second Edition)
  • Halloween Safety
  • The General
  • Horror Express
  • The Kid
  • Satan's Slaves
  • Uncle Josh in a Spooky Hotel
  • X: The Man with the X-Ray Eyes
  • Unfriended: Dark Web
  • Evolution
  • Dead of Night
  • Meshes of the Afternoon
  • The Black Cat
  • Au secours!
  • Blue Sunshine
  • F for Fake
  • City Lights
  • The Great Train Robbery
  • A Trip to the Moon
  • Touch of Evil
  • Hold the Dark
  • The Gold Rush
  • The Grapes of Wrath
  • The Rider
  • Robot Jox
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Blue Collar
  • Modern Times
  • BlacKkKlansman
  • Detour
  • Gotti
  • Hell House LLC II: The Abaddon Hotel
  • The African Queen
  • The African Queen
  • The Fourth Man
  • Ocean's Eight
  • Army of Shadows
  • Why Try to Escape from Which You Know You Can't Escape from? Because You Are a Coward
  • God's Not Dead: A Light in Darkness
  • Mandy
  • Deathtrap
  • Ride the High Country
  • Every Which Way But Loose
  • Bellflower
  • The Verdict
  • American Animals
  • Duck Soup
  • Cosmopolis
  • Sullivan's Travels

See all 493

World Map

Highly rated films CheddarGoblin is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway
  • 27 Steps of May
  • Ode to Nothing
  • The Silence of Others

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more