Highest rated films

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • The Souvenir

    ★★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • A Separation

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★★

  • Nashville

    ★★★★★

  • The Wild Bunch

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 626 Films watched
  • 52.2 Average per month
  • 12 Average per week

Milestones

First Film

Robot & Frank

Jan 1

Most Watched

Overlord

3 times

Midsommar

twice

Booksmart

twice

Last Film

Synonyms

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
298 films
Thriller
144 films
Comedy
137 films
Horror
131 films
Crime
83 films
Documentary
82 films
Sci Fi
70 films
Action
67 films
Mystery
60 films
Romance
50 films
USA
392 films
UK
93 films
France
75 films
Germany
38 films
Canada
31 films
Italy
27 films
Sweden
23 films
Denmark
16 films
Poland
15 films
Japan
13 films
English
501 films
French
80 films
German
49 films
Spanish
37 films
Italian
33 films
Swedish
23 films
Russian
16 films
Polish
15 films
Japanese
14 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 130

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

CheddarGoblin’s most liked review

Godzilla: King of the Monsters

★★

Let's not have a third-grader punch up our script and force trained actors to explain a military weapon called the "Oxygen Destroyer."

More reviews

CheddarGoblin’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Fanatic
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Yona

Films CheddarGoblin watched in 2019

  • Synonyms
  • Aniara
  • An Elephant Sitting Still
  • Uncut Gems
  • The Blob
  • Apollo 18
  • Blow Out
  • Jumanji: The Next Level
  • Hail Satan?
  • Thunder Road
  • Capernaum
  • North by Northwest
  • The Acquaintances of a Lonely John
  • Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Joker
  • The Two Popes
  • Meeting Gorbachev
  • Phoenix
  • Murder on the Orient Express
  • Something Wild
  • 6 Underground
  • Hunger
  • Li'l Quinquin
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Frozen II
  • The Mountain
  • Rear Window
  • I Lost My Body
  • Paddleton
  • The Laundromat
  • Bisbee '17
  • Dolemite Is My Name
  • The Brainwashing of My Dad
  • Knives Out
  • The Wolf's Call
  • Marriage Story
  • One Child Nation
  • Daniel Isn't Real
  • The Report
  • Meet Me in St. Louis
  • Diamantino
  • The Fanatic
  • Hustlers
  • Sacrilège
  • Atlantics
  • The Souvenir
  • The Keep
  • The Adventures of Tintin
  • Overlord
  • The Irishman
  • The Man in the White Suit
  • Black Narcissus
  • Ready or Not
  • The Farewell
  • Adopt a Highway
  • Luce
  • Falling Cat
  • Newark Athlete
  • Men Boxing
  • Je Vous Aime
  • Monkeyshines, No. 2
  • London's Trafalgar Square
  • Roundhay Garden Scene
  • Accordion Player
  • Man Walking Around a Corner
  • Rough Sea at Dover
  • Dickson Greeting
  • Traffic Crossing Leeds Bridge
  • Athlete with Wand
  • Billy Edwards and the Unknown
  • Hadj Cheriff
  • Workers Leaving the Lumière Factory
  • The Execution of Mary, Queen of Scots
  • Imperial Japanese Dance
  • The Arrest of a Pickpocket
  • Chinese Laundry Scene
  • Transformation by Hats
  • Cock Fight, No. 2
  • Harpoon
  • It Chapter Two
  • Fire Rescue Scene
  • Sioux Ghost Dance
  • Annabelle Serpentine Dance
  • The Sprinkler Sprinkled
  • The Hornbacker-Murphy Fight
  • Buffalo Dance
  • The Wave
  • Boat Leaving the Port
  • Leonard-Cushing Fight
  • Annabelle Butterfly Dance
  • Souvenir Strip of the Edison Kinetoscope
  • Dickson Experimental Sound Film
  • Autour d'une Cabine
  • Corbett and Courtney Before the Kinetograph
  • Blacksmith Scene
  • Caicedo (with Pole)
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Sallie Gardner at a Gallop
  • Passage of Venus
  • Annie Oakley
  • The Boxing Cats (Prof. Welton's)
  • Poor Pierrot
  • Monkeyshines, No. 1
  • The Black Balloon
  • Asparagus
  • Art
  • Forbidden Planet
  • The Baron of Arizona
  • Klaus
  • Magic Mike XXL
  • Robinson Crusoe on Mars
  • Foreign Correspondent
  • They Shall Not Grow Old
  • Intervals
  • Windows
  • Adam's Rib
  • The Nightingale
  • Transit
  • Official Secrets
  • 24 Frames per Century
  • It Happened One Night
  • Ghosts of Sugar Land
  • The Steel Helmet
  • The War of the Worlds
  • Styx
  • Sweater
  • Overlord
  • Sweetheart
  • The Art of Self-Defense
  • Operation Finale
  • The Five Venoms
  • Actresses
  • Parasite
  • Peterloo
  • Greener Grass
  • Brothers
  • Yona
  • The Fly
  • Nightmare Cinema
  • Long Weekend
  • My Sweet Satan
  • Attack of the Crab Monsters
  • Little Monsters
  • The Crazies
  • Aenigma
  • Eaten Alive
  • Willard
  • Tales from the Darkside: The Movie
  • Mausoleum
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • The Lighthouse
  • Midsommar
  • Haunt
  • Ravenous
  • Trauma
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • 3 from Hell
  • Spookies
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • The Driller Killer
  • The Silence of the Lambs
  • Motel Hell
  • The Dead Center
  • StageFright: Aquarius
  • Tell Me Who I Am
  • Fright Night
  • A Nightmare on Elm Street
  • Taste of Fear
  • The Church
  • The Substitute
  • Fright Night Part 2
  • Session 9
  • The Slumber Party Massacre
  • The Wax Mask
  • Children of the Corn
  • Jennifer's Body
  • Alien
  • Gothic
  • Mayhem
  • House
  • House II: The Second Story
  • Rosemary's Baby
  • Bad Moon
  • Scalpel
  • Fiend Without a Face
  • Night of the Living Dead
  • Taeter City
  • In Fabric
  • Seconds
  • Hands of the Ripper
  • Pet Sematary
  • Bliss
  • Memory: The Origins of Alien
  • I Walked with a Zombie
  • Child's Play
  • The Dead Don't Die
  • The Furies
  • Vampyr
  • Next of Kin
  • Stranger by the Lake
  • The Legend of the Christmas Witch
  • Prophecy
  • Vampire Circus

See all 626

World Map

Highly rated films CheddarGoblin is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Little Women
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • 1917

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more