Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
Edit this entry  
20
The Fog

The Fog

1980
×
Edit this entry  
31
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fly

The Fly

1986
×
Edit this entry  
21
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
Edit this entry  
21
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
Edit this entry  
13
Thunderball

Thunderball

1965
×
Edit this entry  
30
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
Edit this entry  
14
Freaks

Freaks

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dr. No

Dr. No

1962
×
Edit this entry  
20
The Banana Splits Movie

The Banana Splits Movie

2019
×
Edit this entry  
10
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Edit this entry  
05
Carrie

Carrie

1976
×
Edit this entry  
03
Crawl

Crawl

2019
×
Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Edit this entry  
10
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Edit this entry  
25
The Beautiful Prisoner

The Beautiful Prisoner

1983
×
Edit this entry  
19
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
Edit this entry  
05
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
House

House

1977
×
Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
Edit this entry  
29
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
Edit this entry  
17
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
Edit this entry  
05
Mandy

Mandy

2018
×
Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Host

The Host

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry