Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Thomas and the Magic Railroad

Thomas and the Magic Railroad

2000
×
Read prior review Edit this entry  
30
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hawking

Hawking

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Oblivion

Oblivion

1994
×
★★
Edit this entry  
22
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★½
Edit this entry  
07
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★
Edit this entry  
20
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Edit this entry  
17
Space Jam

Space Jam

1996
×
★½
Edit this entry  
17
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★
Edit this entry  
16
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Cinderella III: A Twist in Time

Cinderella III: A Twist in Time

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Cinderella II: Dreams Come True

Cinderella II: Dreams Come True

2002
×
★½
Edit this entry  
14
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★
Edit this entry  
13
Lake Michigan Monster

Lake Michigan Monster

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Stormy Night

Stormy Night

2005
×
★★½
Edit this entry  
29
Thomas & Friends: Sodor's Legend of the Lost Treasure: The Movie

Thomas & Friends: Sodor's Legend of the Lost Treasure: The Movie

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Lion King 1½

The Lion King 1½

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Thomas and Friends: The Adventure Begins

Thomas and Friends: The Adventure Begins

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Thomas and Friends: The Adventure Begins

Thomas and Friends: The Adventure Begins

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★
Edit this entry  
22
Thomas & Friends: The Great Race

Thomas & Friends: The Great Race

2016
×
★★
Edit this entry  
11
Ted 2

Ted 2

2015
×
Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Lake Michigan Monster

Lake Michigan Monster

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Thomas & Friends: Sodor's Legend of the Lost Treasure: The Movie

Thomas & Friends: Sodor's Legend of the Lost Treasure: The Movie

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Thomas and the Magic Railroad

Thomas and the Magic Railroad

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★½
Edit this entry  
25
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Ted

Ted

2012
×
★½
Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry