RSS feed for chellefish

chellefish has logged 91 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kill the Irishman

Kill the Irishman

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
Edit this entry  
30
Fractured

Fractured

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Righteous Kill

Righteous Kill

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★½
Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
Read the review Edit this entry  
15
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dukes of Hazzard

The Dukes of Hazzard

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Basement

The Basement

2018
×
½
Edit this entry  
09
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aladdin

Aladdin

2019
×
★½
Read the review Edit this entry