RSS feed for CA

CA has logged 92 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Blossoming of Maximo Oliveros

The Blossoming of Maximo Oliveros

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jay

Jay

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Esprit de Corps

Esprit de Corps

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lola Igna

Lola Igna

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bontok, Rapeless

Bontok, Rapeless

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Confessions

Confessions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batch '81

Batch '81

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Over

Over

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blood Rider

Blood Rider

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inabe

Inabe

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Anna

Anna

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Toto

Toto

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bird Karma

Bird Karma

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bilby

Bilby

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marooned

Marooned

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Distance Between Us and the Sky

The Distance Between Us and the Sky

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Smaller and Smaller Circles

Smaller and Smaller Circles

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ang Pangarap Kong Holdap

Ang Pangarap Kong Holdap

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Midnight Runners

Midnight Runners

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry