RSS feed for CA

CA has logged 60 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Toto

Toto

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bird Karma

Bird Karma

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bilby

Bilby

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marooned

Marooned

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Distance Between Us and the Sky

The Distance Between Us and the Sky

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Smaller and Smaller Circles

Smaller and Smaller Circles

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ang Pangarap Kong Holdap

Ang Pangarap Kong Holdap

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Midnight Runners

Midnight Runners

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Six Degrees of Separation from Lilia Cuntapay

Six Degrees of Separation from Lilia Cuntapay

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Lullaby to the Sorrowful Mystery

A Lullaby to the Sorrowful Mystery

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lorna

Lorna

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry