Sort by

Ricky has logged 244 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Edit this entry  
23
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let It Shine

Let It Shine

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
Edit this entry  
17
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Edit this entry  
17
David and Lisa

David and Lisa

1962
×
Edit this entry  
11
Cool as Ice

Cool as Ice

1991
×
Edit this entry  
11
Finch

Finch

2021
×
Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Antlers

Antlers

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry