Zā has logged 127 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Girl with the Golden Eyes

The Girl with the Golden Eyes

1961
×
★★½
Edit this entry  
30
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Call Me Mrs. Miracle

Call Me Mrs. Miracle

2010
×
Edit this entry  
29
Maudie

Maudie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Time Piece

Time Piece

1965
×
★★★½
Edit this entry  
29
Shearing Animation

Shearing Animation

1961
×
Edit this entry  
29
Dog City: The Movie

Dog City: The Movie

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
Cherry Pop

Cherry Pop

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Call Me Claus

Call Me Claus

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Cat and Mouse

Cat and Mouse

1960
×
Edit this entry  
29
Ripples

Ripples

1967
×
Edit this entry  
29
Alexander the Grape

Alexander the Grape

1965
×
Edit this entry  
28
The Major and the Minor

The Major and the Minor

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Steam: The Turkish Bath

Steam: The Turkish Bath

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
Another Country

Another Country

1984
×
★★
Edit this entry  
27
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mahogany

Mahogany

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Wedding Tail

A Christmas Wedding Tail

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Word Is Out: Stories of Some of Our Lives

Word Is Out: Stories of Some of Our Lives

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
25
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★½
Edit this entry  
24
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Maranhão 66

Maranhão 66

1966
×
Edit this entry  
22
A White Dress for Marialé

A White Dress for Marialé

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Inside

Inside

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gypsy

Gypsy

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1986
×
★★½
Edit this entry  
18
Kitten with a Whip

Kitten with a Whip

1964
×
★★
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry