Sort by

Zā has logged 81 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Trip to Bountiful

The Trip to Bountiful

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
After Hours

After Hours

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Angelic Conversation

The Angelic Conversation

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deception of a Generation

Deception of a Generation

1985
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Witness

Witness

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Prizzi's Honor

Prizzi's Honor

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1953
×
Read the review Edit this entry  
20
Wild

Wild

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Poor Papa

Poor Papa

1928
×
Read the review Edit this entry  
18
The Story of Menstruation

The Story of Menstruation

1946
×
Read the review Edit this entry  
18
Fright to the Finish

Fright to the Finish

1954
×
Read the review Edit this entry  
18
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
Read the review Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
Edit this entry  
17
Stone Pillow

Stone Pillow

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bloodstream

Bloodstream

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Devil Story

Devil Story

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Murphy's Romance

Murphy's Romance

1985
×
★★★
Edit this entry  
13
Little

Little

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eating Animals

Eating Animals

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry