Sort by

lulu has logged 167 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Year-End Medley

A Year-End Medley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Time to Hunt

Time to Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
The Whole Truth

The Whole Truth

2021
×
Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Cam

Cam

2018
×
Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Witch: Part 1. The Subversion

The Witch: Part 1. The Subversion

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tale of the Nine Tailed

Tale of the Nine Tailed

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Guilty

The Guilty

2021
×
Edit this entry  
17
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Man and a Woman

A Man and a Woman

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Touch Your Heart

Touch Your Heart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Strangers From Hell

Strangers From Hell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Goblin

Goblin

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sweet Home

Sweet Home

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Turning

The Turning

2020
×
Edit this entry  
02
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Edit this entry  
01
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Midnight

Midnight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★½
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Red Lights

Red Lights

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Broken

Broken

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry