Sort by

emi 🌛 has logged 156 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Josephine Baker: The Story of an Awakening

Josephine Baker: The Story of an Awakening

2018
×
Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dorian Gray

Dorian Gray

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hustle

The Hustle

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
ReMastered: Who Shot the Sheriff

ReMastered: Who Shot the Sheriff

2018
×
Edit this entry  
28
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wojnarowicz: F**k You F*ggot F**ker

Wojnarowicz: F**k You F*ggot F**ker

2020
×
Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood Brothers: Malcolm X and Muhammad Ali

Blood Brothers: Malcolm X and Muhammad Ali

2021
×
Edit this entry  
13
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Falsettos

Falsettos

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Killing Patient Zero

Killing Patient Zero

2019
×
Read the review Edit this entry