Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★
Edit this entry  
04
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
04
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Edit this entry  
17
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Mist

The Mist

2007
×
★½
Edit this entry  
05
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
02
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Storks

Storks

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★
Edit this entry  
28
Kuch Kuch Hota Hai

Kuch Kuch Hota Hai

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Edit this entry  
03
The Terminator

The Terminator

1984
×
Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
19
We Are Family

We Are Family

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Edit this entry  
25
#Alive

#Alive

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★½
Edit this entry  
25
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Pink

Pink

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Talaash

Talaash

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Don

Don

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
Bride & Prejudice

Bride & Prejudice

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★★
Edit this entry