Cheshellen has logged 690 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Anniversary

The Anniversary

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Frankenstein Must Be Destroyed

Frankenstein Must Be Destroyed

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frankenstein Created Woman

Frankenstein Created Woman

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Testament of Dr. Cordelier

The Testament of Dr. Cordelier

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Coda

Coda

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
#Alive

#Alive

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Decline

The Decline

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Freaks – You're One of Us

Freaks – You're One of Us

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mrs. Hyde

Mrs. Hyde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dr. Jekyll and Mr. Mouse

Dr. Jekyll and Mr. Mouse

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I, Monster

I, Monster

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Radiance

Radiance

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Afghan Star

Afghan Star

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jekyll & Hyde: The Musical

Jekyll & Hyde: The Musical

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Three Poplars on Plyuschikha Street

Three Poplars on Plyuschikha Street

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lourdes

Lourdes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Old Enough

Old Enough

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Two Faces of Dr. Jekyll

The Two Faces of Dr. Jekyll

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Adult Life Skills

Adult Life Skills

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jekyll and Hyde ... Together Again

Jekyll and Hyde ... Together Again

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jekyll & Hyde

Jekyll & Hyde

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mary Reilly

Mary Reilly

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Edge of Sanity

Edge of Sanity

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Loverboy

Loverboy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Appointment with Death

Appointment with Death

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Salaam Bombay!

Salaam Bombay!

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry