Cheshellen has logged 99 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Old Enough

Old Enough

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Two Faces of Dr. Jekyll

The Two Faces of Dr. Jekyll

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Adult Life Skills

Adult Life Skills

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jekyll and Hyde ... Together Again

Jekyll and Hyde ... Together Again

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jekyll & Hyde

Jekyll & Hyde

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mary Reilly

Mary Reilly

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Edge of Sanity

Edge of Sanity

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Loverboy

Loverboy

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Appointment with Death

Appointment with Death

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Salaam Bombay!

Salaam Bombay!

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Beach

Back to the Beach

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Timestalkers

Timestalkers

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Two Friends

Two Friends

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Murder in Three Acts

Murder in Three Acts

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Man's Folly

Dead Man's Folly

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Prizzi's Honor

Prizzi's Honor

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Just One of the Guys

Just One of the Guys

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thirteen at Dinner

Thirteen at Dinner

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hookers on Davie

Hookers on Davie

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Grease 2

Grease 2

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tron

Tron

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anybody's Woman

Anybody's Woman

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Private Benjamin

Private Benjamin

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Life and Times of Rosie the Riveter

The Life and Times of Rosie the Riveter

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Somewhere in Time

Somewhere in Time

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Two Worlds of Jennie Logan

The Two Worlds of Jennie Logan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lucky Grandma

Lucky Grandma

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ice Castles

Ice Castles

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Return from Witch Mountain

Return from Witch Mountain

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry