Sort by

Chevalier has logged 25 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Visaranai

Visaranai

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Neerja

Neerja

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eega

Eega

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parched

Parched

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Court

Court

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Udta Punjab

Udta Punjab

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Endrendrum Punnagai

Endrendrum Punnagai

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inside Men

Inside Men

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Legend of the Galactic Heroes: My Conquest Is the Sea of Stars

Legend of the Galactic Heroes: My Conquest Is the Sea of Stars

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sultan

Sultan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tai Chi Zero

Tai Chi Zero

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miss Granny

Miss Granny

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kammatipaadam

Kammatipaadam

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lucia

Lucia

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Journey to the West: Conquering the Demons

Journey to the West: Conquering the Demons

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Flying Swords of Dragon Gate

Flying Swords of Dragon Gate

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Curse of the Aztec Mummy

The Curse of the Aztec Mummy

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Aztec Mummy

The Aztec Mummy

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry