• Obi-Wan Kenobi

    Obi-Wan Kenobi

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "You killed him this time, didn't you? Well, of course, you must have done! You're here after all!"

    ...

    "Obi-Wan??"

    ...

    "Oh, for fuck sake!"

    I just slightly maimed him this time.

    "Two times! Two times you could have killed space Hitler!"

    But-- buuuuut you cannot kill an idea. And if I were to kill Vader, well, someone far worse would most likely end up taking his place, don't you think?

    "... Fuck you, Kenobi."


    Ewan McGregor does his best…

  • Good Luck to You, Leo Grande

    Good Luck to You, Leo Grande

    ★★★½

    Despite not being in the target demographic for this film, once the credits began to roll I joined all of the middle-aged women in whooping and throwing our bras at the screen.

    Charming, tender, and has a lot to say about sex, ageing, conventional beauty standards, and the ethics of sex work. Oh, and Emma Thompson is delightful as always, putting in a really brave performance, while Daryl McCormack is effortlessly charismatic and ethereally handsome.

    It could have perhaps been…

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★★

    Jesus wept and so did I and every other man in the Top Gun: Maverick screening...

    I've no nostalgic attachment to the original Top Gun, what with only seeing it for the first time a couple of weeks ago, and while I thought it remains a fun product of its time, it didn't move me on an emotional level. So imagine my surprise when tears are involuntarily streaming down my face come the end of Top Gun: Maverick after a…

  • Jackass 4.5

    Jackass 4.5

    ★★★½

    The best Jackass .5 film out of the lot. This is more like a documentary, with a lot of celebratory interviews about the making of the film. It's quite sweet to see the old guard talk about one final load of jackassery while the newcomers to the gang excitedly geek out. The stunts and pranks are also a lot better than we tend to get in the .5 films - none of these would have felt out of place in…

  • Ricky Gervais: SuperNature

    Ricky Gervais: SuperNature

    Oh, how the mighty have fallen...

    I really like Ricky Gervais. The Office is excellent. His old stand-up shows are some of the best around. The Ricky Gervais Show is comic gold. He allowed the world to discover Karl Pilkington, which is only a good thing.

    It's not that I want him 'cancelled', it's just that his attempts at provocations are so boring now. He's become one of these comedians who feels the need to explain at the top of…

  • Men

    Men

    ★★½

    (Not All) Men - unless you look like Rory Kinnear, obviously.

    I really respect the effort here from Alex Garland, a director and writer who I hugely admire, but this wannabe feminist manifesto on misogyny and toxic masculinity isn't just lacking in subtext (and with that title I hardly expect Garland and A24 give a shit), but really exists as nothing more than an eye roll, sigh, and 'Men, amirite?' the movie.

    Lots of black commentators and critics have been…

  • The Bob's Burgers Movie

    The Bob's Burgers Movie

    ★★★★

    Mmmm tasty.

    Heard some complain that this feels like a long episode. Firstly, that wouldn't be a bad thing. Secondly, it doesn't. It's not just the fancy shadow added to the character designs that denotes an animated TV show becoming a film. Do people not realise that to animate big action sequences is a lot more costly than reusing the same backdrop of the restaurant's interior again and again?

    As you'd expect, this one's for the Burger fans. It has…

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    An ingenious, spirited and heartfelt spin on the hero's journey, the Daniels' follow-up to their absurdist breakout comedy, Swiss Army Man, is an absolute joy to behold from start to finish. Jam packed with so much inventiveness, it gives us familiar, universal themes of familial love and finding meaning in the mundane, wrapped in the form of the wildest of gifts, handed to us by someone who has hotdogs for fingers.

    Every actor brings their A-game to lend weight and…

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★★½

    DANGER ZONEEEEEEE!

    Gloriously camp, nicely shot, and well-acted with a whole load of charisma. The story is predictable as all hell, but it's so fun it hardly matters. More could have perhaps been made of Maverick's competition with Iceman, which just kind of peters out in the end, but overall I was thoroughly entertained by this prime slice of 80s machismo, and I'm looking forward to checking out the new one too. I wonder if it will contend with the fact that World War Three must have surely erupted shortly after the events of this film?

  • Moon Knight

    Moon Knight

    ★★★½

    If I'm being honest, I would have been more than happy if this entire series played out like the first two episodes did. The more I get to hang with English Oscar Isaac the better, I say!

    It perhaps started to run out of steam towards the end as it descended into more and more exposition dumps, and the action sequences aren't all that much to write home about with Moon Knight's abilities not particularly explored, but I really enjoyed…

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

    This is a messy film. It has some haphazard pacing, perhaps not given enough time to make the most of exploring alternate dimensions except for one gnarly trip, and although it taps into the potential of the multiverse by roping in exciting cameos just like comic books do, there is the feeling of lower stakes if you can kill characters off (albeit in a delightfully brutal fashion) without any impact because a gazillion versions of them exist.

    But I was…

  • Dogtooth

    Dogtooth

    ★★★½

    I'm a big fan of Yorgos Lanthimos, but having only seen his English-language films I thought it was finally time to see the Greek film that put him on the map. I was absolutely enthralled - the bizarre nature of this insular home, a family that has been completely indoctrinated for reasons never made clear, is carefully constructed to be horrifyingly believable thanks to writing that demands your attention and some fabulous performances. There are no end of memorable, tense,…