RSS feed for Francesco

Francesco has logged 63 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
★½
Edit this entry  
24
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Game of Thrones: The Last Watch

Game of Thrones: The Last Watch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Upside

The Upside

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hans Zimmer Live in Prague

Hans Zimmer Live in Prague

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raising Kratos

Raising Kratos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★
Read the review Edit this entry