chickenstrisps has logged 168 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
Edit this entry  
23
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
Read the review Edit this entry  
24
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Something Good - Negro Kiss

Something Good - Negro Kiss

1898
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kiss

The Kiss

1887
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry