Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dead End

Dead End

2003
×
★★½
Edit this entry  
20
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Children

The Children

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
Creep

Creep

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Of Unknown Origin

Of Unknown Origin

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bloody Exorcism of Coffin Joe

The Bloody Exorcism of Coffin Joe

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Awakening of the Beast

Awakening of the Beast

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Pit of Dr. M

Black Pit of Dr. M

1959
×
★★★
Edit this entry  
14
The Witch's Mirror

The Witch's Mirror

1962
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Skeleton of Mrs. Morales

The Skeleton of Mrs. Morales

1960
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Robin Redbreast

Robin Redbreast

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dark River

Dark River

2017
×
★★
Edit this entry  
11
For Those in Peril

For Those in Peril

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
The Field Guide to Evil

The Field Guide to Evil

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Viramundo

Viramundo

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
06
Rifa-me

Rifa-me

2000
×
★★★
Edit this entry  
06
Love for Sale

Love for Sale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Body Cam

Body Cam

2020
×
★½
Edit this entry  
06
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The Boy Behind The Door

The Boy Behind The Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grandmother

The Grandmother

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Subject

Subject

2022
×
★★½
Edit this entry  
01
Climbing

Climbing

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Desert Shadows

Desert Shadows

2022
×
★★
Edit this entry  
01
Cinema of Sleep

Cinema of Sleep

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Second Sun

Second Sun

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Guardado, Hermano

Guardado, Hermano

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
Welcome to Hell

Welcome to Hell

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Follow the Dead

Follow the Dead

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Upurga

Upurga

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Tiong Bahru Social Club

Tiong Bahru Social Club

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Opal

Opal

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Preman

Preman

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Dozens of Norths

Dozens of Norths

2021
×
★★★
Edit this entry