Sort by

Chico has logged 99 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Instinct

Instinct

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Technoboss

Technoboss

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Buoyancy

Buoyancy

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
You Have the Night

You Have the Night

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Monos

Monos

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Chronicle of a Disappearance

Chronicle of a Disappearance

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pacarrete

Pacarrete

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Love Me Not

Love Me Not

2019
×
★½
Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Halt

The Halt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Magalí

Magalí

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The Welles Raft

The Welles Raft

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Nina Wu

Nina Wu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bobo da Corte

Bobo da Corte

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wet Season

Wet Season

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Stories from the Chestnut Woods

Stories from the Chestnut Woods

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Pacified

Pacified

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Devil Between the Legs

Devil Between the Legs

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
O Jardim das Espumas

O Jardim das Espumas

1970
×
Read the review Edit this entry  
23
Echo

Echo

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Patrick

Patrick

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joan of Arc

Joan of Arc

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sons of Denmark

Sons of Denmark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Merata: How Mum Decolonised the Screen

Merata: How Mum Decolonised the Screen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Koko-di Koko-da

Koko-di Koko-da

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
PewPewPew

PewPewPew

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Frankie

Frankie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Prince’s Voyage

The Prince’s Voyage

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Homing

Homing

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Far From Us

Far From Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
The Projectionist

The Projectionist

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
To Live to Sing

To Live to Sing

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marghe and Her Mother

Marghe and Her Mother

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry