Lulu has logged 43 entries for films during September 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★
Edit this entry  
28
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
Edit this entry  
27
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
Edit this entry  
26
Vacation

Vacation

2015
×
★★
Edit this entry  
24
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★½
Edit this entry  
23
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Cooties

Cooties

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Little Children

Little Children

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Focus

Focus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★½
Edit this entry  
12
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
Edit this entry  
07
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
06
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
05
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Descent

The Descent

2005
×
★★
Edit this entry  
03
The Gallows

The Gallows

2015
×
★★
Edit this entry  
03
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry