Lulu has logged 37 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Boxer

The Boxer

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Come Swim

Come Swim

2017
×
Edit this entry  
23
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★
Edit this entry  
21
Other People

Other People

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★
Edit this entry  
20
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Ballad of Jack and Rose

The Ballad of Jack and Rose

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★½
Edit this entry  
15
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★½
Edit this entry  
14
Alias Grace

Alias Grace

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Bitch

Bitch

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★½
Edit this entry  
10
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Edit this entry  
09
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
Edit this entry  
06
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Son of Rambow

Son of Rambow

2007
×
★★★½
Edit this entry