Sort by

f̶o̶r̶m̶e̶r̶ movie enjoyer has logged 41 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Outside In

Outside In

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Flower

Flower

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lore

Lore

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
Edit this entry  
23
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Hateship Loveship

Hateship Loveship

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
'71

'71

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Godless

Godless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Edit this entry  
11
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★½
Edit this entry  
10
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Edit this entry  
09
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Edit this entry  
06
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry