Sort by

former movie enjoyer has logged 216 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cordelia

Cordelia

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wave

The Wave

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Equals

Equals

2015
×
★★
Read prior review Edit this entry  
07
Jungleland

Jungleland

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Miss Julie

Miss Julie

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Swallow

Swallow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nimic

Nimic

2019
×
Read prior review Edit this entry  
03
Tigerland

Tigerland

2000
×
★★★½
Edit this entry  
02
Triage

Triage

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Spring Blossom

Spring Blossom

2020
×
Edit this entry  
28
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Moving On

Moving On

2019
×
Edit this entry  
26
The Siamese Bond

The Siamese Bond

2020
×
Edit this entry  
26
Mum, Mum, Mum

Mum, Mum, Mum

2020
×
Edit this entry  
25
One in a Thousand

One in a Thousand

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Leaf

Leaf

2020
×
Edit this entry  
22
Sophie Jones

Sophie Jones

2020
×
Edit this entry  
21
London Boulevard

London Boulevard

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sleepwalkers

The Sleepwalkers

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Whisky

Whisky

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The True Adventures of Wolfboy

The True Adventures of Wolfboy

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Splitscreen: A Love Story

Splitscreen: A Love Story

2011
×
Edit this entry