RSS feed for Michael
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Goodbye Pork Pie

Goodbye Pork Pie

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Boy George and Culture Club: Karma to Calamity

Boy George and Culture Club: Karma to Calamity

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tom Waits: Tales from a Cracked Jukebox

Tom Waits: Tales from a Cracked Jukebox

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tab Hunter Confidential

Tab Hunter Confidential

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gimme Danger

Gimme Danger

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream

Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Predator

The Predator

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jerry Before Seinfeld

Jerry Before Seinfeld

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Defiant Ones

The Defiant Ones

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Louis C.K. 2017

Louis C.K. 2017

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Look Who's Talking

Look Who's Talking

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Poi E: The Story of Our Song

Poi E: The Story of Our Song

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Money Pit

The Money Pit

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry