Sort by

Chip has logged 621 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★
Edit this entry  
31
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Edit this entry  
31
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★
Edit this entry  
30
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fearless

Fearless

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

1947
×
★★★
Edit this entry  
29
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Edit this entry  
28
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crimes of the Heart

Crimes of the Heart

1986
×
★★
Edit this entry  
28
Una Noche

Una Noche

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Dream Team

The Dream Team

1989
×
★★
Edit this entry  
27
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sometimes a Great Notion

Sometimes a Great Notion

1971
×
★★★
Edit this entry  
27
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
Edit this entry  
27
In the House

In the House

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
It's a Disaster

It's a Disaster

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Babes in Toyland

Babes in Toyland

1934
×
★★
Edit this entry  
25
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★
Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
He-Man and She-Ra: Especial de Natal

He-Man and She-Ra: Especial de Natal

1985
×
Edit this entry  
24
The Smurfs: 'Tis the Season to Be Smurfy

The Smurfs: 'Tis the Season to Be Smurfy

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Smurfs Christmas Special

The Smurfs Christmas Special

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
Christmas Comes to Pac-land

Christmas Comes to Pac-land

1982
×
Read the review Edit this entry  
24
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★
Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★
Edit this entry  
23
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hole

The Hole

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
22
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Man on the Flying Trapeze

Man on the Flying Trapeze

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry